DSC_2569

Sztuka Nowa finiszuje

Już niedługo zakończy się pierwszy etap tegorocznej edycji projektu PODAJ DALEJ PRAGA.
Grupy przygotowują się do pokazów pracy. Sztuka Nowa podsumowuje pierwszy etap.
Młodzieżowa grupa Stowarzyszenia Sztuka Nowa przygotowując się do spektaklu w tym roku zainspirowała się przedwojenną Wytwórnią Filmową „Kosmofilm”, która w latach dwudziestych minionego wieku mieściła się na Warszawskiej Pradze w okolicach dzisiejszego Teatru Powszechnego i Stadionu Narodowego. Ich uwagę przykuła „Tajemnica pokoju nr 100” Aleksandra Hertza. Film ten jest jedną z najstarszych polskich produkcji filmowych. Dzięki pomocy Filmoteki Narodowej grupa miała okazję obejrzeć go i na jego podstawie zbudować choreografię, która będzie stanowić jeden z elementów nadchodzącego pokazu.

Wspólny seans, skłonił grupę, do zorganizowania nocy filmowej, podczas której dzięki jednemu z uczestników projektu mieli okazję poznać historię kina niemego. Obejrzeli także film Wima Wendersa „The Million Dollar Hotel”, który stał się nową, bardziej współczesną inspiracją do pracy.
Spotkanie nie mogło się obyć bez odrobiny ruchu. Przy wschodzącym słońcu, wybijanym rytmie i śpiewie improwizowanym, uczestnicy przestali kontrolować swoje ciała i w swobodnym tańcu oddali się muzyce.
Przestrzeń LUB\LAbu nie była jedynym miejscem eksploracji młodego kolektywu.
Pierwszym miejscem poszukiwań była sama kamienica, w której mieści się LUB\LAB. Kolejny był Dworzec Wschodni, na którym uczestnicy zamienili się w antropologów. Starali dowiedzieć się od spotkanych tam osób, co ich łączy z Pragą, czy ją znają, jak im się kojarzy.
Uczestnicy wybrali się także na spektakl „G.E.N” Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa, któremu towarzyszyły warsztaty otwarte. Podczas tego spotkania próbowali opuścić swoją strefę komfortu. Rozmawiali o tym, czym dla nich jest wspólnota i rozważali bez czego teraz człowiek nie jest w stanie żyć.
Spektakl Grzegorza Jarzyny inspirowany był filmem Larsa von Triera „Idioci”, który również dołączył do listy filmów obejrzanych przez tegorocznych uczestników.
Co łączy te wszystkie działania i teksty kultury?
Jaką historię chcą nam opowiedzieć młodzi performerzy?

Czekamy na końcowe efekty ich pracy!
Pokaz młodzieżówki Sztuki Nowej odbędzie się 19 maja 2017 r. o godz. 18:00 w LUB/LABie!

Serdecznie zapraszamy!!!